Co zrobić gdy kominiarz stwierdzi usterkę?

Co zrobić gdy kominiarz stwierdzi usterkę?

Powszechnie uważa się, że widok kominiarza przynoście szczęście. Jest w tym sporo racji, bo profesjonalny przegląd przewodów kominowych może uchronić nas przed utratą życia wskutek pożaru lub zaczadzenia. O wypadkach związanych z niesprawnymi przewodami kominowymi słyszymy w każdym sezonie grzewczym. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy kominiarz stwierdzi usterkę komina.

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?

Od lat coraz rzadziej spotykamy kominiarzy na ulicach. Rzadziej też pukają oni do naszych drzwi w celu kontroli przewodów kominowych i wydania zaświadczenia o prawidłowym stanie technicznym komina. Jeżeli już kominiarz nas odwiedzi, to często nie wpuszczamy go na teren nieruchomości. To spory błąd, bo przeglądy kominiarskie są obowiązkowe. Nie warto wykorzystywać faktu, iż coraz mniej osób chce zdobyć zawód kominiarza. To my powinniśmy zabiegać o to, aby mistrz kominiarski wykonał przegląd przewodów kominowych, a nie na odwrót. Brak przeglądu skutkuje karą oraz powoduje m.in. brak wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia na wypadek pożaru. Nadrzędną wartością jest nasze zdrowie i życie, które możemy stracić w wyniku usterki komina.

Co zrobić, gdy podczas przeglądu kominiarskiego zostaną stwierdzone usterki?

Wyróżniamy kilka częstych usterek kominowych. Do ich usunięcia zobowiązani są zarówno właściciele prywatnych nieruchomości, jak i zarządcy budynków wielomieszkaniowych. W tym przypadku za usunięcie usterek dotyczących części wspólnej nieruchomości odpowiada zarządca lub spółdzielnia mieszkaniowa. Usterki dotyczące przewodów w konkretnym mieszkaniu, które wynikają z błędów popełnionych podczas podłączenia urządzeń grzewczych lub niezgodnego z prawem postępowania (zamurowywanie lub zatykanie w inny sposób kratek wentylacyjnych, nieprawidłowe podłączenie okapów kuchennych itp.), powinni usunąć na własny koszt ich właściciele lub lokatorzy.

Najczęściej stwierdzaną usterką kominów jest ich niedrożność. W takim przypadku konieczne jest profesjonalne czyszczenie komina, które powinniśmy powierzyć kominiarzowi. To samo tyczy się m.in. montażu systemów kominowych, które stosowane są w celu uszczelnienia komina i ochrony materiałów budowlanych przed niszczeniem, co skutkuje znacznymi kosztami remontu komina.

Wróć do bloga