Czy kontrola kominiarska jest niezbędna, aby dopuścić dom do użytkowania?

Czy kontrola kominiarska jest niezbędna, aby dopuścić dom do użytkowania?

Korzystanie z usług kominiarskich to skuteczny sposób na zredukowanie do minimum ryzyka związanego z m.in. pożarem sadzy w kominie. Systematyczne kontrole kominiarskie są niezbędne w celu utrzymania w prawidłowym stanie przewodów kominowych spalinowych oraz wentylacyjnych. Wyjaśniamy, czy opinia kominiarza ma wpływ na decyzję o dopuszczeniu domu do użytkowania.

Czy w wybudowanym domu można od razu zamieszkać?

Zakończenie etapu budowy i wykończenia domu nie jest jednoznaczne, z tym że możemy od razu się do niego wprowadzić. To samo tyczy się mieszkań, które budują deweloperzy. Aby budynek jednorodzinny, wielorodzinny lub budynek wielomieszkaniowy mógł zostać zamieszkany, muszą zostać dopełnione pewne formalności. Uwzględniają one złożenie wniosku wraz z niezbędną dokumentacją, która zawiera różne protokoły sporządzane podczas kontroli specjalistów. Zgłoszenie zakończenia budowy musi uwzględniać m.in. protokół odbioru przewodów kominowych. Jedynie w sytuacji, gdy zostaną dopełnione wszystkie formalności, a złożony wniosek do organów nadzorujących nie będzie zawierał błędów, możemy wprowadzić się do domu lub mieszkania.

Dopuszczenie domu do użytkowania a kontrola kominiarska

Specjalistyczne usługi kominiarskie uwzględniają nie tylko czyszczenie kominów. Bez odpowiednio przeprowadzonej kontroli kominiarskiej mieszkania oraz domy nie mogą zostać oddane do użytkowania. Ma to związek z zagrożeniem, jakie niesie za sobą korzystanie z niesprawdzonych pod względem prawidłowego wykonania kominów. Nawet najlepszym fachowcom zdarzają się błędy, dlatego przed oddaniem budynku do użytkowania musi zostać on poddany kontroli różnych specjalistów. Oprócz odbioru przewodów kominowych dopuszczenie domu do użytkowania uwzględnia także specjalistyczną kontrolę m.in. instalacji elektrycznej, instalacji gazowej oraz kanalizacji. Dopełnienie wszystkich formalności, które niezbędne są w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku to nie wszystko. Kontrola kominiarska powinna obywać się raz w roku. Warto też kominiarzowi powierzyć czyszczenie kominów, bo tylko wówczas niezbędne prace zostaną przeprowadzone w sposób profesjonalny. Co więcej, decydując się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej na wypadek pożaru, brak kontroli kominiarskiej jest równoznaczny z brakiem wypłaty odszkodowania za straty poniesione w wyniku ewentualnego pożaru.

Wróć do bloga