Czyszczenie przewodów kominowych krok po kroku

Czyszczenie przewodów kominowych krok po kroku

Funkcjonujące w Polsce prawo nakłada na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek regularnego zlecania czyszczenia przewodów kominowych przez kominiarzy. I tak przewody spalinowe powinny być czyszczone co najmniej dwa razy w roku, dymowe cztery a wentylacyjne raz w roku.

Nieprawidłowo funkcjonujące przewody spalinowe mogą doprowadzić do zatrucia czadem lub do pożaru budynku, ze względu na gromadzącą się w nich, łatwo zapalną sadzę; dlatego obowiązującego prawa należy bezwzględnie przestrzegać. Do czyszczenia przewodów kominowych służą specjalne kamery, lokalizujące wszelkie nieszczelności oraz usterki, zagrażające bezpieczeństwu użytkowników komina. To innowacyjne rozwiązanie pozwala nie tylko dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, ale, co bardzo ważne, wykonać zdjęcia i nagrać film. Dzięki temu obraz z kamery można szczegółowo przeanalizować po zakończeniu pracy urządzenia w przewodzie.

Jak zbudowana jest kamera kominowa?

Kamery kominowe, których używamy podczas czyszczenia przewodów kominowych, składają się z elastycznego, wytrzymałego przewodu, zakończonego z jednej strony endoskopem, a z drugiej wtyczką USB, którą podłącza się do sprzętu komputerowego. Przewód ma długość co najmniej pięciu metrów, dlatego można wprowadzić go nawet do bardzo daleko wysuniętych punktów instalacji. Po wprowadzeniu przewodu do instalacji kominowej kamera rejestruje obraz, który wysyła na komputer. Tam jest on przechowywany i w razie potrzeby odtwarzany. Nasi fachowcy dokładnie przyjrzą się ewentualnej usterce, znajdą jej przyczyny, a następnie ją usuną.

Jakie są zalety używania kamer kominowych?

Kamery kominowe zapewniają zatem pełną kontrolę nad czyszczonymi przewodami. Dzięki  bowiem wbudowanemu w nie nadajnikowi sieci możliwe jest przesłanie obrazu z instalacji nie tylko na komputer, lecz również na urządzenia mobilne, takie jak tablet czy smartfon. Co więcej, głowice kamer obracają się pod różnym kątem, przez co możliwe jest uzyskanie zarówno wąskiego, jak i szerokiego obrazu. Głowice obrotowe tego typu kamer z kolei umożliwiają obejrzenie wnętrza kanału z każdej strony. Są to poręczne urządzenia niewielkich rozmiarów, bardzo łatwe w obsłudze i doskonale sprawdzające się w trakcie czyszczenia przewodów kominowych.

Wróć do bloga