Do czego służy kamera kominowa?

Do czego służy kamera kominowa?

Jeśli myślisz, że kominiarze posługują się jedynie tak prostymi narzędziami, jak wyciory kominiarskie, pora zmienić swoje wyobrażenie o współczesnym kominiarstwie. Kominiarze bowiem, w celu między innymi, sprawdzenia drożności przewodów kominowych, posługują się tak zaawansowanymi technicznie narzędziami jak kamery kominowe

Wszystkiego na jej temat dowiesz się z naszego wpisu.

Kamera nie tylko do filmu

Kamera kominiarska służy do sprawdzania przewodów kominowych od wewnątrz. Pomaga zlokalizować nieszczelności przewodu, a także wszelkie usterki, zagrażające bezpieczeństwu użytkowników komina. W przeciwieństwie do innych akcesoriów, pomaga dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, gdzie wykonuje zdjęcia i nagrywa film.

Kamery takie ponadto wykrywają przyczyny niewłaściwego funkcjonowania przewodu kominowego, zmniejszając koszty jego naprawy.

Budowa kamery kominowej

Najprostsze kamery kominowe składają się z elastycznego i niezwykle wytrzymałego przewodu, zakończonego z jednej strony endoskopem, z drugiej wtyczką USB, dzięki czemu będzie można podłączyć ją do sprzętu komputerowego. Minimalna długość przewodu wynosi 5m.

Następnie obraz, który rejestruje kamera, wysyłany jest na komputer, gdzie może być wielokrotnie odtwarzany.

Zastosowanie kamery

Kamera kominowa zapewnia pełną kontrolę nad badanym obszarem. Możemy w każdej chwili obszar ten zweryfikować, nadajnikowi sieci, przesyłającego obraz na komputer albo urządzenie mobilne użytkownika, takie jak tablet czy smartfon. 

Co więcej, głowice omawianych urządzeń mogą mieć różny kąt, który oznaczający jednocześnie wielkość rejestrowanego obrazu. Im większy kąt, tym szerszy obraz.

Kamery różnią się między sobą w zależności od stopnia och zaawansowania. Najnowsze modele posiadają głowicę obrotową, co pozwala poznać wnętrze kanału z każdej strony. To bardzo ważne, bowiem w ten sposób zbadamy nią nie tylko odcinki proste, lecz także łuki. Najmniejsze urządzenia sprawdzą się w przewodach o małej przepustowości.

Wróć do bloga