Do przeglądu komina wzywaj wyłącznie fachowców

Do przeglądu komina wzywaj wyłącznie fachowców

Regularne przeglądy kominiarskie bywają przez właścicieli budynków traktowane jako uciążliwy obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Tymczasem w rzeczywistości przegląd jest gwarancją bezpieczeństwa osób użytkujących budynek. Co więcej, ma kluczowe znaczenie w przypadku ewentualnej wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową

Jak często należy wykonywać przeglądy kominiarskie?

Przegląd przewodów kominowych powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego mistrza kominiarskiego. Według prawa, każdy właściciel budynku ma obowiązek sprawdzić stan komina co najmniej raz w roku. Kolejna kwestią jest regularne czyszczenie przewodów. Przewody wentylacyjne powinny być czyszczone co najmniej raz w roku, a przewody spalinowe trzeba czyścić raz na pół roku. Jeszcze częściej, bo raz na trzy miesiące, należy czyścić przewody dymowe. W przypadku kontroli nadzoru budowlanego właściciel budynku, który nie posiada dokumentu potwierdzającego aktualny przegląd komina, może zostać ukarany karą grzywny.

Płacisz za bezpieczeństwo, nie za wystawienie dokumentu

Kontrolę przewodów kominowych zawsze warto zlecić profesjonalnemu mistrzowi kominiarskiemu. Choć na rynku usług kominiarskich wybór firm jest spory, nie każdy kominiarz podchodzi do swoich obowiązków równie sumiennie. Zdarzają się kominiarze, którzy wypisują protokół przeglądu bez faktycznego zapoznania się ze stanem przewodów kominowych. Przed zleceniem pracy konkretnemu kominiarzowi warto sprawdzić, czy posiada on wiedzę, doświadczenie oraz czy należy do Korporacji Kominiarzy Polskich. Przegląd komina to nie tylko obowiązek, którego zrealizowanie trzeba mieć na piśmie w postaci protokołu. To przede wszystkim inwestycja w spokojny sen i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontrola kominów to najwyższej jakości usługi kominiarskie, dzięki którym można mieć pewność, że wszystkie elementy systemu kominowego są sprawne i szczelne.

Wróć do bloga