Ile kosztuje sporządzenie opinii dla gazowni?

Ile kosztuje sporządzenie opinii dla gazowni?

Opinia dla gazowni to dokument, który może sporządzić wyłącznie osoba uprawniona do wykonywania zawodu kominiarza. Mistrz fachu kominiarskiego ma możliwość jej wystawienia dopiero po przeprowadzeniu stosownego przeglądu. Robi to na zlecenie właścicieli budynków w celu potwierdzenia, że dany nowopowstały lub modernizowany obiekt jest przystosowany do bezpiecznego podłączenia odbiorników gazowych. Jeżeli odkryje nieprawidłowości, wskazuje na konieczność ich naprawy oraz informuje, jakie kroki należy podjąć, by we właściwy sposób korzystać z instalacji. Jaki jest koszt wydania takiej opinii kominiarskiej?

Ile trzeba zapłacić za opinię kominiarską dla gazowni?

Ceny opinii dla gazowni są różne. Mają na to wpływ przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, wiele zależy od wykonawcy przeglądu, czyli firmy kominiarskiej, która indywidualnie ustala ceny za swoje usługi. Po drugie, znaczenie ma lokalizacja nieruchomości, a dokładniej to, w jakim województwie się znajduje. Okazuje się, że w zależności od regionu ceny za opinie dla gazowni mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt złotych. Najdrożej za tę usługę zapłaci się w dużych miastach. W czołówce jest m.in. stolica. Warszawiacy i inni mieszkańcy województwa mazowieckiego na opinie dla gazowni wydadzą około 200 złotych. Na niewiele niższe ceny muszą się przygotować np. Małopolanie. Mieszkańcy Krakowa za dokument zapłacą około 160 zł.

Z podobnymi kosztami będą musieli się zmierzyć Wielkopolanie, w tym szczególnie ci, którzy zamieszkują stolicę województwa - Poznań. Na takim samym poziomie utrzymują się też ceny za opinie kominiarskie dla gazowni w miastach takich jak Szczecin, Zielona Góra czy Wrocław. Mniej kosztuje za to wydanie dokumentu w województwach: podlaskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, świętokrzyskim czy łódzkim (z wyjątkiem samej Łodzi). Mieszkańcy tych regionów mogą liczyć na ceny niższe nawet o 60 złotych w porównaniu do największych miast w Polsce. Koszt sporządzenia opinii dla gazowni wyniesie ich od 140 do 155 złotych.

Wróć do bloga