Jak wykryć nieszczelność przewodów kominowych?

Jak wykryć nieszczelność przewodów kominowych?

Prawidłowe odprowadzanie spalin w systemach grzewczych jest gwarancją zarówno ich wydajności, jak i bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że w wyniku błędów konstrukcyjnych lub nieprawidłowej eksploatacji dochodzi np. do rozszczelnienia przewodów kominowych. Taki stan rzeczy stwarza niebezpieczeństwo, dlatego ważne jest to, by szybko je rozpoznać i w porę zapobiec poważnym konsekwencjom.

Po czym poznać, że przewody kominowe są nieszczelne?

Nieszczelności w przewodach kominowych dają o sobie znać na różne sposoby. Najszybciej da się zauważyć problem z ciągiem. Na rozszczelnienie komina wskazuje m.in. osłabiona wydajność urządzeń grzewczych, niepełne spalanie oraz unoszący się w powietrzu nieprzyjemny zapach. Zakłócenia w ciągu objawiają się także poprzez wdmuchiwane do komina zimne powietrze, które zamiast się ulatniać, przedostaje się do środka. Skutkiem takich cofających się spalin mogą być śmiertelnie niebezpieczne zatrucia czadem.

Innym sygnałem, który świadczy o rozszczelnieniu komina, jest pojawienie się pęknięć, odprysków farby lub ciemnych plam na ścianach w miejscach, w których przebiega przewód kominowy. Jeśli towarzyszy im zaduch i nadmiar wilgoci w domu, trudno o lepsze dowody na nieszczelności. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego jak podjęcie odpowiednich działań.

Jak sprawdzić szczelność przewodów kominowych?

Aby sprawdzić stan techniczny przewodów kominowych, najlepiej skontaktować się z kominiarzem. W Warszawie kontrolę kominów pod względem szczelności oferujemy w ramach naszych usług kominiarskich. Wykonujemy próby szczelności przy zastosowaniu zaawansowanego technologicznie sprzętu, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie wykryć każdą nieprawidłowość. Nasze działania są o wiele skuteczniejsze od samodzielnie przeprowadzanych testów.

Wróć do bloga