Jak zapobiegać zapchaniu komina i co robić, gdy się zapcha?

Jak zapobiegać zapchaniu komina i co robić, gdy się zapcha?

Zapchany komin to poważny problem. Generuje trudności z odprowadzaniem spalin, w efekcie czego zaburza funkcjonowanie systemów grzewczych. Kłopot z wydajnością i sprawnością kotłów grzewczych to jednak nie wszystko. Niedrożny komin może nieść ze sobą o wiele bardziej brzemienne w skutki konsekwencje. Jedną z nich jest zatrucie tlenkiem węgla. Inną - pożar budynku wywołany samozapłonem sadzy. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym takich scenariuszy można uniknąć.

Co robić, by nie doprowadzić do zapchania komina?

Drożność komina są w stanie zapewnić jego częste kontrole, w razie konieczności połączone z dokładnym czyszczeniem przewodów. Najlepiej, zgodnie z przepisami wykonywać je przynajmniej raz do roku. Wtedy zyskuje się pewność, że komin pozostaje drożny, a przewody szczelne. Oprócz tego w profilaktyce zapychania kominów kluczową rolę odgrywa właściwa eksploatacja systemów grzewczych. W tym kontekście duże znaczenie ma np. dobór opału. By nie doprowadzić do zatkania przewodów, warto stosować paliwo dobrej jakości. Równie ważne jest to, aby opał właściwie przechowywać. Kiedy jednak dojdzie do zapchania komina, pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować tego problemu.

Jak poradzić sobie z zapchanym kominem?

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do niedrożności komina najlepiej niezwłocznie skontaktować się z kominiarzem. Samodzielne próby usunięcia problemu mogą być niebezpieczne, dlatego nie warto ich podejmować. Mistrz fachu kominiarskiego dzięki odpowiednim narzędziom szybko zidentyfikuje przyczynę kłopotów oraz przeprowadzi stosowne działania mające na celu ich usunięcie. M.in. podejmie próbę udrożnienia komina, wykorzystując do tego przebijak i sprężynę kominiarską. Po przetkaniu kanałów dokładnie wyczyści też komin z pozostałych zanieczyszczeń.

Wróć do bloga