Jakie narzędzia są wykorzystywane w trakcie udrażniania kominów?

Jakie narzędzia są wykorzystywane w trakcie udrażniania kominów?

Regularne czyszczenie kominów pozwala utrzymać drożność przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. W efekcie eliminuje ryzyko zaczadzeń oraz pożarów, do których mogłoby dojść w wyniku nagromadzenia sadzy. I choć to kwestia bezpieczeństwa jest w tym przypadku najważniejsza, warto pamiętać, że udrażnianie kominów to też zgodnie z przepisami obowiązek właścicieli i zarządców budynków, za którego niewykonanie, grożą kary. Jak wygląda udrażnianie kominów i jakie narzędzia się do tego wykorzystuje?

Jakie narzędzia służą do udrażniania kominów?

Udrażnianie kominów to nic innego jak przetykanie przewodów kominowych, które z powodu np. nagromadzenia stwardniałej sadzy lub gnieżdżących się tam ptaków utraciły drożność i w związku z tym działają nieprawidłowo. Zadanie to zazwyczaj powierza się kominiarzom, którzy dysponują wiedzą oraz odpowiednim sprzętem umożliwiającym dokładne usunięcie nieczystości z komina. W tym celu mistrzowie fachu kominiarskiego wykorzystują np. przebijaki oraz sprężyny kominiarskie. Tego typu narzędzia służą im do rozbijania złogów sadzy.

Popularnością cieszy się też zastosowanie kuli kominiarskiej, czyli drucianej szczotki na lince, dzięki której da się wyczyścić udrożnione wcześniej przewody. Czyszczenie kominów idzie zwykle w parze z udrażnianiem i ma tak samo ważne znaczenie dla poprawy wydajności przewodów. Przy tej czynności zastosowanie znajdują takie narzędzia jak np. obrotowe szczotki czy też wałki rotacyjne. Przy udrażnianiu kominów wielu kominiarzy wykorzystuje też nowoczesne technologie. Przykładem są kamery rewizyjne, dzięki którym mistrzowie fachu kominiarskiego mogą ocenić stopień niedrożności komina, a po jego wyczyszczeniu zweryfikować wydajność przewodów.

Wróć do bloga