Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa ma regularne udrażnianie kominów?

Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa ma regularne udrażnianie kominów?

Przyczyn niedrożności kominów może być wiele. Najczęściej problemem jest zalegająca w nich sadza będąca efektem ubocznym spalania. Nierzadko brak drożności bywa też wynikiem blokady mechanicznej. Dochodzi do niej np. przez ptaki, które zakładają gniazda w przewodach kominowych. Inną przyczyną niedrożności mogą być błędy konstrukcyjne. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało problemy z odprowadzaniem spalin, koniecznie trzeba im zaradzić. Zaniedbania w tym zakresie mogą nieść poważne konsekwencje.

Udrażnianie kominów a kwestia bezpieczeństwa domowników

Drożność kominów ma nie tylko znaczenie dla sprawnego działania systemu grzewczego. Właściwe odprowadzanie spalin jest szczególnie istotne dla bezpieczeństwa wszystkich domowników. Gdy dochodzi do zatkania komina, spaliny nie znajdują ujścia, przez co cofają się do wnętrza budynku. W efekcie tego niebezpieczne gazy, w tym tlenek węgla zanieczyszczają powietrze w domach, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest „cichym zabójcą”, którego nie da się ani zobaczyć, ani wyczuć. Ze względu na to, że jest silnie trujący, może jednak doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia.

Dlaczego jeszcze nie należy lekceważyć czyszczenia kominów?

Zlekceważenie corocznych przeglądów kominiarskich, które oferujemy w Warszawie, lub też zaniedbania w zakresie regularnego czyszczenia przewodów kominowych mogą skutkować również innym niebezpieczeństwem. Jest nim samozapłon sadzy. Pożar sadzy w kominie prowadzi do pożaru samego komina, a nierzadko pociąga za sobą pożar całego budynku. W efekcie tego można stracić nie tylko mienie, ale i życie. Przypominamy jednak, że takich scenariuszy da się uniknąć właśnie dzięki regularnemu udrażnianiu przewodów kominowych.

Wróć do bloga