Kontrola kominów przynajmniej raz w roku. Jakie konsekwencje grożą za jej brak?

Kontrola kominów przynajmniej raz w roku. Jakie konsekwencje grożą za jej brak?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego na właścicielach lub zarządcach budynków spoczywa obowiązek regularnego czyszczenia kominów. Okresowe udrażnianie przewodów dymowych i wentylacyjnych nie zwalnia ich również z powinności zlecania kontroli przewodów kominowych. Takie kontrole zleca się osobom posiadającym uprawnienia mistrza fachu kominiarskiego lub odpowiednie uprawnienia budowlane. Należy je wykonywać przynajmniej raz do roku, gdyż za ich zaniedbanie można słono zapłacić. Sprawdź, z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku braku aktualnego przeglądu kominiarskiego.

Co grozi za brak przeglądu kominiarskiego?

Już wiesz, że w obowiązku właściciela lub zarządcy budynku jest cykliczne zlecanie przeglądu kominiarskiego. Takie kontrole przeglądów kominowych w Warszawie oferuje m.in. Zakład Usług Kominiarskich Janusz Mitas. Co grozi za ich zlekceważenie? Za zaniedbanie powinności przeprowadzenia przeglądu komina w świetle prawa grozi kara grzywny. Zapominalscy lub ci, którzy świadomie zbagatelizują konieczność zlecenia kontroli przewodów kominowych, muszą liczyć się z zapłatą mandatu w wysokości nawet do 500 złotych. Grzywna nie jest jednak najsurowszą konsekwencją, jaka grozi za niedopatrzenia w tym zakresie. Skutki zaniedbań mogą być o wiele bardziej dotkliwe. Niedrożność lub nieszczelność przewodów kominowych może prowadzić do sytuacji, które zagrażają zdrowiu i życiu domowników.

Nieprawidłowe działanie komina może być przyczyną pożaru. Jeśli oficjalnie powodem jego wybuchu będzie niedopatrzenie lub zlekceważenie wykonania przeglądu kominiarskiego, właściciel budynku straci prawo do odszkodowania, nawet jeśli posiada ubezpieczenie. Straty majątkowe są jednak niczym w porównaniu do utraty życia. Pożary będące wynikiem niedrożności przewodów mogą doprowadzić do tragedii. Co więcej, niewłaściwe odprowadzanie spalin może być też przyczyną zatruć i zaczadzeń. Czad jest bezwonnym i bezbarwnym zabójcą, który według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej każdego roku w Polsce pochłania blisko 100 ofiar.

Wróć do bloga