Koszt usług kominiarskich. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Koszt usług kominiarskich. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Dla zachowania bezpieczeństwa i ogólnej sprawności instalacji grzewczej regularne czyszczenie przewodów kominowych to konieczność. Wybierając fachowca, który zajmie się tego typu pracami warto skorzystać z usług doświadczonego i sprawdzonego kominiarza, który nie tylko oczyści komin z sadzy, wykona przegląd kominiarski, ale także w razie potrzeby przeprowadzi frezowanie komina.

Jaki zatem jest ogólny zakres usług kominiarskich i z jakimi kosztami należy się liczyć? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. 

Co wpływa na cenę poszczególnych usług kominiarskich? 

Do podstawowych usług kominiarskich, z których należy korzystać okresowo zaliczamy przede wszystkim przegląd kominiarski i czyszczenie przewodów kominowych. Koszty za te usługi uzależnione są od kilku czynników. Zależą one w głównej mierze od wysokości budynku, a także szerokości przewodów kominowych. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę usług kominiarskich jest również specyfika zabudowy. Inne koszty poniesiemy w przypadki domu jednorodzinnego, a inne przy zabudowie wielorodzinnej. Jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną zazwyczaj cena za usługę przeliczana jest na ilość kominów. jeśli chodzi natomiast o cenę w przypadku domu wielorodzinnego zazwyczaj podaje się przelicznik na metr bieżący przewodów kominowych.

Kolejną popularną usługą jest frezowanie komina, czyli rozwiercanie go w celu zwiększenia jego średnicy czy montażu wkładu kominowego. Cennik za frezowanie uzależniony jest od rodzaju zabudowy i obecności wkładu kominowego. W zakresie usług oferowanych przez kominiarzy znajdziemy również wystawianie różnego rodzaju opinii i ekspertyz, takich jak zaświadczenie dotyczące przydatności przewodów kominowych do użytkowania czy protokół z przeglądu instalacji. W tym przypadku ceny uzależnione są od indywidualnych stawek danego wykonawcy. 

Poglądowe ceny za dane usługi kominiarskie

Okazuje się, że ceny za poszczególne usługi kominiarskie nieco różnią się w zależności od województwa czy miasta. Ceny za czyszczenie przewodów kominowych i ich kontrola w domu jednorodzinnych w zależności od danego regionu kraju wahają się miedzy 110 a 135 zł za komin. Za te samą usługę w przypadku domów wielorodzinnych zapłacimy od 2,10 zł do 3,00 zł za metr bieżący. Jeśli chodzi o kompleksowe usługi kominiarskie obejmujące sprawdzenie stanu technicznego, czyszczenie przewodów i sprawdzenie szczelności instalacji gazowej ceny wahają się między 230 a 270 zł za komin

Wróć do bloga