Najlepsze filmy z kominiarzem w tle

Najlepsze filmy z kominiarzem w tle

Na widok kominiarza wielu z nas łapie się za guzik. I choć postać ubranego w czarny mundur mężczyzny odnosi się do wiary w przesąd, nikt nie kwestionuje wagi kominiarskiego fachu. Zawód ten wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a nadto wymaga wiedzy i sprawności fizycznej. Z tego względu kominiarze od lat cieszą się szacunkiem społeczeństwa. Szacunek często idzie też w parze z podziwem dla odwagi, jaką każdego dnia wykazują się mistrzowie kominiarstwa. O tym, jak wymagający jest ten fach, niejednokrotnie mogli się przekonać miłośnicy kina, którzy w filmach i animacjach dla dzieci mogli spotkać się z postacią kominiarza. Poniżej podpowiadamy, w jakich filmach można odnaleźć wątek kominiarski.

Przykłady filmów, w których pojawia się kominiarz

Aby zapoznać się z fachem kominiarskim, najlepiej sięgać po filmy dokumentalne, które w najbardziej rzetelny sposób pokazują, na czym polega ta praca. Wśród nich wymienić można np. edukacyjny film „Kominiarz” dostępny w serwisie YouTube oraz etiudę filmową „Kominiarze”. Poza filmami dokumentalnymi wątek kominiarza odnaleźć można także w filmach fabularnych. I choć w tym przypadku, fach kominiarski nie jest pokazany z dużą dokładnością, niektóre tytuły oddają charakter pracy kominiarzy, a już na pewno doskonale przedstawiają wygląd osób, które zajmują się czyszczeniem kominów. W polskiej kinematografii postać kominiarza pojawia się np. w takich filmach jak: „Przygoda Noworoczna”, „Ewa chce spać” czy „Piąta rano”.

Wątek kominiarza odnaleźć można również w słynnych komediach takich jak „Vabank” czy „Pieniądze to nie wszystko”. O kominiarskim fachu głośno jest także w jednym z odcinków serialu „Czterdziestolatek”, w którym to czyszczenia kominów podejmuje się słynna kobieta pracująca. W przypadku zagranicznych produkcji z kolei jednym z najsłynniejszych filmów spośród nielicznych, w których pojawia się kominiarz, jest musical „Marry Poppins”. Warto również wspomnieć o tym, że zawód kominiarz sporadycznie pojawia się także w bajkach. Wśród nich warto zwrócić uwagę na „Bajkę o kominiarzu” ze smerfami w roli głównej.

Wróć do bloga