Narzędzia wykorzystywane w pracach kominiarskich

Narzędzia wykorzystywane w pracach kominiarskich

Praca kominiarza nie należy do najłatwiejszych. Diagnostyka przewodów kominowych, kontrola ich szczelności i stanu technicznego wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i odpowiedniego wyposażenia.

Zacznijmy od stroju, który nosi w sobie znamiona przywiązania do wielowiekowej tradycji. Uniform we wzorcowej czerni, dwurzędowe guziki, wysoka stójka na szyję, i nakrycie głowy, kiedyś w postaci cylindra, dziś już bardziej funkcjonalne czapki, to klasyczny wizerunek kominiarza. Analizując ten obraz mogłoby się wydawać, że praca kominiarza nie zmienia się w czasie. Jest jednak inaczej. Kominy zastępowane są przez kwasoodporne przewody wykonane z żaroodpornych materiałów, a sam przewód kominowy stanowi wsparcie dla wypełniających go elementów. Powoduje to, że dostęp do jego wnętrza może być utrudniony. W związku z tym zawód kominiarza ewoluuje i doposaża się w sprzęt elektroniczny.

Nowoczesne czy tradycyjne narzędzia kominiarskie

Kamera kominowa, anemometr (służący do obliczania ciągu kominowego) i analizator spalin, dają szybką możliwość wykrywania nieszczelności i ich usunięcia. Mimo postępu technologicznego kominiarstwo nie rezygnuje z podstawowego i niezawodnego wyposażenia, do którego możemy zaliczyć:

  • popychacz i sprężynę kominiarską – służą do usuwania niedrożności w górnych i dolnych częściach przewodu kominowego,
  • lina kominiarska – wykorzystywana do czyszczenia przewodu, służy też do zawieszania na niej innych narzędzi,
  • worek kominiarski – umożliwia zbieranie usuwanej z komina sadzy,
  • naramienna graca kominiarska o wszechstronnym zastosowaniu, wykorzystywana do czyszczenia, wybierania sadzy, otwierania włazów dachowych i ługowania,
  • lusterko kominiarskie inspekcyjne,
  • kluczyk kominiarski do otwierania drzwiczek kominowych,
  • szczotka z uchwytem,
  • żeliwne kule kominiarskie, do czyszczenia komina od góry.

Tak wyposażeni kominiarze czyszczą kanały kominowe w Warszawie, sprawnie usuwają sadzę, wykrywają usterki, analizują sprawność przewodów kominowych i przede wszystkim dbają o nasze bezpieczeństwo.

Wróć do bloga