Praca kominiarza nie należy do najłatwiejszych. Diagnostyka przewodów kominowych, kontrola ich szczelności i stanu technicznego wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i odpowiedniego wyposażenia.
Zacznijmy od stroju, który nosi w sobie znamiona przywiązania do wielowiekowej tradycji. Uniform we wzorcowej czerni, dwurzędowe guziki, wysoka stójka na szyję, i nakrycie głowy, kiedyś w postaci cylindra, dziś już bardziej funkcjonalne czapki, to klasyczny wizerunek kominiarza. Analizując ten obraz mogłoby się wydawać, że praca kominiarza nie zmienia się w czasie. Jest jednak inaczej. Kominy zastępowane są przez kwasoodporne przewody wykonane z żaroodpornych materiałów, a sam przewód kominowy stanowi wsparcie dla wypełniających go elementów. Powoduje to, że dostęp do jego wnętrza może być utrudniony. W związku z tym zawód kominiarza ewoluuje i doposaża się w sprzęt elektroniczny.
Kamera kominowa, anemometr (służący do obliczania ciągu kominowego) i analizator spalin, dają szybką możliwość wykrywania nieszczelności i ich usunięcia. Mimo postępu technologicznego kominiarstwo nie rezygnuje z podstawowego i niezawodnego wyposażenia, do którego możemy zaliczyć:
Tak wyposażeni kominiarze czyszczą kanały kominowe w Warszawie, sprawnie usuwają sadzę, wykrywają usterki, analizują sprawność przewodów kominowych i przede wszystkim dbają o nasze bezpieczeństwo.