Nieusuwana sadza – zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa

Nieusuwana sadza – zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa

Sadza w przewodach kominowych to produkt uboczny, który powstaje podczas niepełnego spalania paliw węglowych

Niestety, nie da się uniknąć jej obecności – nawet w stu procentach prawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych, sprawny ciąg i wentylacja nie zagwarantują idealnie czystego komina. W skład sadzy wchodzą między innymi popiół, tłuszcz, pozostałości substancji organicznych, które są spalane w kotle oraz sporo związków toksycznych. Sadza ze względu na obecność substancji rakotwórczych jest więc niebezpieczna dla mieszkańców, a przy tym jej nadmiar zwiększa ryzyko pożaru. Regularne usuwanie sadzy to inwestycja zarówno we własne zdrowie, jak i w bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców budynku.

Sadza sypka, szklista i smolista

Najmniej problemowa i dosyć łatwa do usunięcia jest sadza miałka lub sypka. W jej skład wchodzi przede wszystkim popiół powstający podczas prawidłowego spalania paliwa. Nie oznacza to jednak, że można ją bagatelizować. Nadmiar tego rodzaju sadzy może spowodować pożar – wystarczy, że przy silnym ciągu kominowym iskra zostanie uniesiona w górę przewodów kominowych. O wiele bardziej niebezpieczna dla komina jest jednak sadza szklista, która wytwarza się wtedy, gdy podczas spalania dostarczana jest niewystarczająca ilość powietrza. Powstaje też wtedy, gdy palimy w piecu zbyt wilgotnym drewnem. Sadza szklista ma bardziej stała konsystencję w porównaniu do sadzy sypkiej. Odkłada się ona wewnątrz przewodów kominowych, systematycznie zwężając ich światło. Jeśli nie będzie usuwana, może całkowicie zablokować komin. Zaniedbanie usuwania sadzy szklistej prowadzi również do odkładania się w kominie smoły. Stwarza ona ryzyko pożaru lub eksplozji – gdy spłynie w dół przewodów i wejdzie w kontakt z ogniem. Usuwanie smoły z komina bardzo często wymaga nie tylko pracy wykwalifikowanego kominiarza, ale również strażaków. Konieczne bywa bowiem jej wypalanie.

Profesjonalne czyszczenie przewodów kominowych

Aby uniknąć problemów z przewodami kominowymi, konieczne jest ich regularne czyszczenie. Nie należy wykonywać takich prac na własną rękę – skuteczne i bezpieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego kominiarza. Fachowiec dobierze najodpowiedniejszą metodę czyszczenia do rodzaju zabrudzenia wnętrza komina. Czyszczenie przewodów kominowych to usługi kominiarskie na najwyższym poziomie, dzięki którym można zapomnieć o problemach z sadzą i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie.

Wróć do bloga