Odbiór przewodów kominowych – zadanie dla mistrza kominiarskiego

Odbiór przewodów kominowych – zadanie dla mistrza kominiarskiego

Osoby, które budują dom lub prowadzą zaawansowane prace związane z przebudową systemu kominowego, powinny pamiętać o zamówieniu usług kominiarza, który sprawdzi, czy komin jest prawidłowo zbudowany i funkcjonuje bez zarzutu

Odbiór kominiarski składa się z dwóch części. Najpierw część formalna – mistrz kominiarski sprawdza, czy komin jest wykonany zgodnie z projektem budowlanym, kontroluje zgodność wykorzystanych materiałów z wymaganiami dokumentacji technicznej. Kontroluje również, czy elementy systemu kominowego posiadają wszystkie aktualne atesty oraz aprobaty techniczne.

Na co zwraca uwagę kominiarz podczas odbioru?

Dopiero po zapoznaniu się z całą dokumentacją kominiarz wchodzi na dach i dokonuje odbioru fizycznego. Na co zwraca uwagę? Sprawdza drożność przewodów kominowych oraz to, czy zostały prawidłowo wyprowadzone i umieszczone na dachu budynku. Kontroluje również wielkość przekrojów i grubość przegród, wloty i wyloty do przewodów, a także łączenie elementów – tu przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy do wykonania instalacji nie użyto elementów uszkodzonych. Kominiarz sprawdza również sprawność wszystkich kanałów wentylacyjnych znajdujących się w budynku oraz siłę ciągu.

Dokument potwierdzający jakość wykonania i sprawność komina

Podczas odbioru przewodów kominowych kominiarz bazuje nie tylko na własnej wiedzy i doświadczeniu, ale również wykorzystuje profesjonalny sprzęt, między innymi kamery kominowe czy anemometry skrzydełkowe. Po zakończeniu wszystkich prac mistrz kominiarski sporządza odpowiedni dokument, który jest dowodem dopuszczenia komina do użytku. Dokument ten przyda się użytkownikom budynku w późniejszym czasie w razie jakichkolwiek kontroli.

Korzystaj wyłącznie z usług fachowców

Na rynku usług kominiarskich sporo jest firm, które za niewielkie pieniądze wypisują odpowiednie dokumenty. Zdarza się jednak często, że tacy kominiarze nawet nie wychodzą na dach i sporządzają dokumenty wyłącznie na podstawie przeprowadzonego z mieszkańcami wywiadu. Wiele osób z takich usług korzysta, bo są tańsze i często dopuszczają do użytku kominy nie do końca sprawne. Niestety, jest to igranie z własnym zdrowiem i bezpieczeństwem. Prawidłowo wykonany, sprawny i drożny komin to podstawa i inwestycja na lata. Nasz zakład kominiarski  przeprowadza profesjonalny odbiór przewodów kominowych z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Opinia doświadczonego mistrza kominiarskiego to nie tylko dokument, który dopuszcza komin do użytku, ale również gwarancja, że wszystkie elementy systemu kominowego faktycznie działają bez zarzutu.

Wróć do bloga