Oznaki, że komin jest zapchany i wymaga udrożnienia

Oznaki, że komin jest zapchany i wymaga udrożnienia

Regularne czyszczenie przewodów kominowych to konieczność, dzięki której można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Niedrożne, pełne sadzy kominy stwarzają zagrożenie pożarowe oraz zwiększają ryzyko groźnych dla zdrowia i życia zaczadzeń. Nie bez przyczyny więc polskie przepisy nakładają na właścicieli lub zarządców budynków obowiązek wykonywania okresowych przeglądów kominowych. Niekiedy jednak mimo regularnych kontroli może dojść do ograniczenia drożności komina, a w efekcie tego nieprawidłowej pracy przewodów. Po czym poznać zapchany komin?

Objawy wskazujące na niedrożność komina

Zapchany lub zatkany komin można łatwo rozpoznać po problemach z rozpaleniem pieca. Jeżeli się je zauważy, pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować. Szybka reakcja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domowników i niejednokrotnie pozwala uniknąć tragedii. Co powinno zwrócić szczególną uwagę?

Do najbardziej charakterystycznych oznak, które mogą świadczyć o niedrożności komina, zalicza się przede wszystkim:

  • nieprawidłowe odprowadzanie spalin, którego efektem jest ich cofanie,
  • dym wydobywający się z pieca,
  • słaby ciąg lub jego całkowity brak,
  • niedostateczne spalanie paliwa.

Dlaczego komin się zapycha?

Najczęstszą przyczyną niedrożności komina jest zalegająca w nim sadza, która jest efektem ubocznym spalania. Regularnie usuwana, nie stanowi zagrożenia, ale zaniedbania w tej kwestii mogą być brzemienne w skutkach. Warto jednak pamiętać, że przewód kominowy może być zapchany również z innych powodów. Problemem mogą być np. błędy konstrukcyjne lub niewłaściwa eksploatacja przewodów, w tym stosowanie nieodpowiedniego paliwa. Nierzadko za taki stan rzeczy są też odpowiedzialne ptaki, które wiją gniazda na kominach. Ich obecność na dachu powinna zatem wzbudzić czujność.

Wróć do bloga