Podstawowe obowiązki kominiarzy

Podstawowe obowiązki kominiarzy

Ile razy, widząc na ulicy kominiarza w czarnym mundurze i z pełnym wyposażeniem, z lekkim uśmiechem łapiemy się za guzik? Czy jednak zastanawiamy się nad tym, jakie są jego obowiązki? Czy do jego zadań należy tylko czyszczenie kominów? Okazuje się, że nie; w rękach kominiarzy bowiem spoczywa nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Sprawdź, jakie czynności wykonuje kominiarz.

Czyszczenie kominów

Podstawowym obowiązkiem każdego kominiarza, który nakłada na niego przepisy polskiego prawa, jest czyszczenie przewodów kominowych, kanałów oraz czopuchów w ściśle określonych terminach:

  • minimum cztery razy w roku w przypadku przewodów gazowych
  • w przypadku przewodów spalinowych co najmniej dwukrotnie
  • co najmniej raz do roku w przypadku przewodów wentylacyjnych

Stan techniczny

Kolejnym obowiązkiem kominiarzy jest sprawdzanie oraz opiniowanie stanu technicznego przewodów kominowych, a także kanałów podłączeń. Ich uwadze nie umknie żadne urządzenie lub część budynku, związane z urządzeniami grzewczo-kominowymi oraz wentylacyjnymi.

Na tym przykładzie widać, jak ważna jest ich praca: mieszkania i domy, w których nie przeprowadzono kontroli kominiarskiej, nie będą dopuszczone do użytkowania.

Doradztwo

To właśnie kominiarz doradzi nam, jak powinniśmy użytkować urządzenia grzewczo-kominowych i jak powinniśmy podłączyć je do przewodu kominowego. Chociaż zasady te określają przepisy, fachowiec, korzystając z rozległego doświadczenia oraz solidnej, teoretycznej wiedzy, wskaże nam najlepsze rozwiązanie do naszego domu i mieszkania.

Jeśli szukasz prawdziwego fachowca, zwróć się do zakładów kominiarskich, mogących pochwalić się długoletnią tradycją. Zwracajmy także uwagę, czy zakład taki może pochwalić się gronem zadowolonych, polecających go klientów, czy posiada stosowane atesty i pozwolenia.   

Nie wahajmy się podpytać, jakim sprzętem dysponuje i ilu kominiarzy zatrudnia. A przede wszystkim nie bójmy się obowiązkowych kontroli kominiarskich i wpuszczajmy kominiarzy domu.    

Wróć do bloga