Podział kominów ze względu na konstrukcję

Podział kominów ze względu na konstrukcję

Kominy można podzielić ze względu na wiele kryteriów, takich jak funkcja, usytuowanie, charakter pracy oraz ciąg.

Najbardziej ogólnym podziałem będzie jednak ich podział ze względu na konstrukcję, na:

  • jednowarstwowe
  • wielowarstwowe

Jakie są różnice?

Kominy jednowarstwowe

Kominy jednowarstwowe to kominy, w których ściana przewodu jest jednorodna. Są to kominy na przykład murowane, ze stali grubościennej lub cementowo-szamotowe.

Tego typu kominy wznosi się metodą tradycyjną. Używa się wówczas drobnowymiarowych, pełnych cegieł, a następnie odpowiedniej zaprawy murarskiej. Ona właśnie odpowiadać będzie za szczelność spoin.   

Stosowane są głównie wszędzie tam, gdzie spotykamy kotły na paliwa stałe lub kominki. W nich wysoka temperatura powstających spalin nie pozwoli na skraplanie się pary wodnej w przewodzie dymnym.

Kominy wielowarstwowe

Kominy wielowarstwowe to kominy, których ściany składają się z kilku warstw.

Warstwy te wykonuje się z elementów prefabrykowanych. Materiały te mają tą przewagę nad kominami tradycyjnymi, że dostosowują się do specyficznych warunków, związanych ze spalaniem konkretnego paliwa w konkretnym urządzeniu grzewczym.

Najczęściej stosowane materiały to stal i ceramika.

Ceramiczne są niezwykle trwałe i pasują do różnych rodzajów kotłów, w tym gazowych, olejowych lub na paliwa stałe. Ich rura wewnętrzna może być wykonana z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej, a obudowa z betonu lekkiego.  

Z kolei kominy stalowe są nieco mniej trwałe i mają jeden kanał. Ich przewody mogą być powietrzno-spalinowe, dostosowane do pracy z kotłami gazowymi z zamknięta komorą spalania. Ich rura zewnętrzna została wykonana ze stali, natomiast wewnętrzna rura spalinowa z polipropylenu.

Każdorazowo, przed dokonaniem zakupu, warto skonsultować go ze specjalistą. Fachowcy bowiem doradzą nam, jaki komin będzie najlepszy do naszego domu. Warto zdać się na ich pomoc, bowiem niewłaściwie dobrany komin może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. 

Wróć do bloga