Pomiary wymiany powietrza. Czemu służą?

Pomiary wymiany powietrza. Czemu służą?

W ramach obowiązkowych przeglądów wentylacji grawitacyjnej niezbędne jest przeprowadzanie badań przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Oprócz tego w ramach kontroli obiektów budowlanych dokonywane są pomiary parametrów fizycznych powietrza w instalacjach wentylacji oraz klimatyzacji.

Profesjonalnie wykonane pomiary wymiany powietrza pozwalają sprawdzić, czy zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania komina.

W tym artykule wyjaśniamy, na czym polegają pomiary wymiany powietrza, jak powinny być wykonywane i czemu właściwie służą.

Dlaczego dokonujemy pomiarów wymiany powietrza?

Pomiary wymiany powietrza wykonywane są przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Pozwalają na określenie parametrów fizycznych powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji. W ten sposób można sprawdzić, czy instalacja nadal działa poprawnie, spełniając założenia projektu, i czy spełnia najważniejsze potrzeby konkretnego obiektu.

Wydajność wymiany powietrza zależy nie tylko od potrzeb użytkowych i funkcji pomieszczeń, ale również bilansu ciepła, wilgotności czy emitowanych zanieczyszczeń stałych i gazowych. Na prawidłową wymianę powietrza wpływa m.in. stan techniczny budynku oraz całej instalacji czy przewodu kominowe, dlatego też podczas dokonywania kontroli trzeba wziąć pod uwagę różne elementy.

Jak wykonywane są pomiary wymiany powietrza?

Profesjonalne pomiary wymiany powietrza powinny być wykonywane wyłącznie przy pomocy specjalnego, legalizowanego sprzętu. W taki właśnie sposób swoje usługi świadczy nasza firma kominiarska.

Do pomiarów wykorzystywane są obecnie najczęściej cyfrowe przyrządy, takie jak np. anemometr skrzydełkowy. Pozwala on na określenie podstawowych parametrów powietrza, takich jak m.in. prędkość, objętość i temperatura. Sprawdza się również w przypadku konieczności zmierzenia zaburzonych lub nierównomiernych przepływów przez kratki wentylacyjne. Oprócz tego umożliwia kontrolę pracy np. urządzeń grzewczych i chłodniczych czy nagrzewnic.

 

 

 

 

Wróć do bloga