Przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski

Kontrole kominiarskie są bardzo ważne z wielu względów. Służą one między innymi ocenie stanu komina oraz jego okresowemu czyszczeniu. Sprawnie działający system kominowy umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza, a uciążliwe i szkodliwe związki są z niego eliminowane. Zatem wizyta kominiarza to nie tylko dobra wróżba, ale przede wszystkim konieczność. Do przeprowadzania okresowych kontroli zobowiązuje artykuł 62 Prawa budowlanego

Zgodnie z treścią owego artykułu, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Każdy, kto zaniedba obowiązek kontroli zostaje ukarany przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego mandatem do 500 zł.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Warto wiedzieć, że w wyniku suchej destylacji opału lub spalania ze zbyt małą ilością powietrza wytwarza się smoła, która z czasem osiada na ścianach komina. W trakcie rozgrzewania się komina paruje, wydzielając łatwopalne opary – wystarczy iskra, aby komin się zapalił. Ponadto zagrożeniem jest również zanieczyszczona i niesprawnie działająca instalacja wentylacyjna czy piecyki gazowe. Aby uniknąć tych zagrożeń wykonuje się przegląd. Rozpoczyna się on od czynności na dachu – czyszczenia przewodów, sprawdzenia za pomocą narzędzi kominiarskich drożności, przebiegu i szczelności przewodów. Sprawdza się również stan komina poza dachem. Ponadto w pionie mieszkań bada się prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych.

Kto dokonuje kontroli?

Niezależnie czy przeprowadzamy przegląd czy czyszczenie komina, w tej kwestii warto zaufać fachowcom. Dobry kominiarz wie, że do jego zadań należy nie tylko oczyszczenie komina z sadzy i smoły, ale również czuwanie nad stanem technicznym całej instalacji. Bezpieczeństwo w naszym domu jest najważniejsze, dlatego najlepiej powierzyć je mistrzowi w rzemiośle kominiarskim, mającemu odpowiednie kwalifikacje.

Wróć do bloga