Kontrole kominiarskie są bardzo ważne z wielu względów. Służą one między innymi ocenie stanu komina oraz jego okresowemu czyszczeniu. Sprawnie działający system kominowy umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza, a uciążliwe i szkodliwe związki są z niego eliminowane. Zatem wizyta kominiarza to nie tylko dobra wróżba, ale przede wszystkim konieczność. Do przeprowadzania okresowych kontroli zobowiązuje artykuł 62 Prawa budowlanego
Zgodnie z treścią owego artykułu, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Każdy, kto zaniedba obowiązek kontroli zostaje ukarany przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego mandatem do 500 zł.
Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Warto wiedzieć, że w wyniku suchej destylacji opału lub spalania ze zbyt małą ilością powietrza wytwarza się smoła, która z czasem osiada na ścianach komina. W trakcie rozgrzewania się komina paruje, wydzielając łatwopalne opary – wystarczy iskra, aby komin się zapalił. Ponadto zagrożeniem jest również zanieczyszczona i niesprawnie działająca instalacja wentylacyjna czy piecyki gazowe. Aby uniknąć tych zagrożeń wykonuje się przegląd. Rozpoczyna się on od czynności na dachu – czyszczenia przewodów, sprawdzenia za pomocą narzędzi kominiarskich drożności, przebiegu i szczelności przewodów. Sprawdza się również stan komina poza dachem. Ponadto w pionie mieszkań bada się prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych.
Niezależnie czy przeprowadzamy przegląd czy czyszczenie komina, w tej kwestii warto zaufać fachowcom. Dobry kominiarz wie, że do jego zadań należy nie tylko oczyszczenie komina z sadzy i smoły, ale również czuwanie nad stanem technicznym całej instalacji. Bezpieczeństwo w naszym domu jest najważniejsze, dlatego najlepiej powierzyć je mistrzowi w rzemiośle kominiarskim, mającemu odpowiednie kwalifikacje.