Przeglądy kominiarskie w świetle przepisów

Przeglądy kominiarskie w świetle przepisów

Prawidłowy stan techniczny wszystkich instalacji gwarantuje długą i bezpieczną eksploatację budynku. Wszystkie zaniedbania są nie tylko niezgodne z obowiązującymi przepisami, ale mogą też mieć wpływ na zdrowie, a nawet życie mieszkańców. Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie całej infrastruktury od instalacji elektrycznej po gazową jest więc w dobrze pojętym interesie właściciela i użytkowników nieruchomości. Wykonywanie obowiązkowych przeglądów kominiarskich to sposób na unikniecie kłopotów oraz powinność, której zaniechanie grozi nałożeniem grzywny. Sprawdźmy, jak w świetle przepisów powinny być prowadzone przeglądy kominiarskie.

Kiedy trzeba wykonywać przeglądy kominiarskie?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przynajmniej raz w roku powinna być wykonana kontrola przewodu kominowego. Może ona być prowadzona przez mistrza kominiarskiego lub osobę posiadającą uprawnienia budowlane w tym zakresie.

Przepisy o ochronie przeciwpożarowej wymagają również wykonywania tzw. przeglądów kominiarskich, które wiążą się z profesjonalnym czyszczeniem komina. Przeglądy tego rodzaju są prowadzone w zależności od tego, jakiego rodzaju instalacja jest zamontowana w danym budynku. W przypadku kotłów spalających olej lub gaz czyszczenie musi być prowadzone dwa razy  w roku. Kotły lub piece, które spalają paliwa stałe – dowolny rodzaj węgla, w tym także ekogroszek albo biomasę, m.in. pellet drzewny lub drewno wymagają czyszczenia komina cztery razy w roku. Ten obowiązek dotyczy również domów, w których jest zainstalowany kominek tradycyjny lub z płaszczem wodnym.

 

Dlaczego warto pamiętać o przeglądach kominiarskich?

Podczas przedostawania się przez komin produktów spalania przewód kominowy ulega zanieczyszczeniu. Na jego ściankach osadzają się różne uboczne produkty spalania – substancje smoliste, sadza lub kondensat. Zmniejszają one drożność komina, tym samym uniemożliwiają prawidłowe działanie instalacji. Taka sytuacja może utrudniać wydostawanie się spalin i powodować wzrost ryzyka zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Osadzające się wewnątrz komina substancje są również wysoce łatwopalne. Ich obecność bardzo zwiększa ryzyko pożaru. Zanieczyszczony komin powoduje także niszczenie całej konstrukcji.

Wróć do bloga