Regularna kontrola – skuteczna ochrona przed zatruciem czadem

Regularna kontrola – skuteczna ochrona przed zatruciem czadem

Tlenek węgla, powszechnie zwany czadem powstaje wtedy, gdy paliwa węglopochodne (drewno, węgiel, węgiel drzewny, olej opałowy) spalają się w sposób niepełny

Jak rozpoznać zatrucie czadem?

Gdy ulatnia się w zamkniętym pomieszczeniu, jest dla człowieka zabójczy. Wdychanie tlenku węgla zaburza rozprowadzanie tlenu w organizmie, powoduje kłopoty z oddychaniem, które przy dużym stężeniu szkodliwego gazu mogą być śmiertelne. Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla można pomylić z objawami innych chorób – zawroty głowy, mdłości, osłabienie, problemy z nabraniem oddechu wyglądają zwykle jak początki przeziębienia czy zatrucia pokarmowego. Brak natychmiastowej interwencji lekarskiej może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci. Niestety, przy zatruciach czadem zwykle osoba zagrożona nawet nie zdaje sobie sprawy, że ulega właśnie zatruciu.

Przyczyny ulatniania się tlenku węgla

Przyczynami zatruć tlenkiem węgla najczęściej są: niesprawna wentylacja, niedrożne przewody kominowe, niewłaściwie podłączone urządzenia grzewcze, ich zły stan techniczny bądź użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem. Aby zminimalizować ryzyko ulatniania się szkodliwego czadu, konieczne jest przede wszystkim zachowanie zdrowego rozsądku i niemanipulowanie przy urządzeniach służących do ogrzewania pomieszczeń. Bardzo ważna jest również dbałość o drożne i w stu procentach sprawne przewody kominowe. Wymagają one regularnej konserwacji, której częstotliwość jest uzależniona od rodzaju stosowanego paliwa. Absolutnie zakazane jest również samodzielne przeprowadzanie jakichkolwiek przeróbek w instalacjach lub w przewodach kominowych. Koniecznie trzeba również zadbać o prawidłową wentylację przede wszystkich tych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze.

Kontrola przewodów kominowych to podstawa

W ochronie przed zatruciem tlenkiem węgla bardzo ważne są kontrole przewodów kominowych, które powinny przeprowadzać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje mistrza kominiarskiego. Takie kontrole powinny być wykonane co najmniej raz w roku w przypadku kominów wentylacyjnych, a dwa razy w roku w przypadku kominów spalinowych. Kominy dymowe powinny być natomiast sprawdzane raz na kwartał lub częściej. Choć na rynku usług kominiarskich sporo jest osób świadczących tego rodzaju usługi, nie każdy kominiarz faktycznie posiada wszystkie niezbędne uprawnienia. Jeżeli poszukujesz sprawdzonych fachowców, szukaj w sieci „kontrola przewodów kominowych” i korzystaj wyłącznie z usług profesjonalistów. Zaniechanie kontroli czy korzystanie z usług niesprawdzonych kominiarzy to nie tylko zwykłe zaniedbanie, ale przede wszystkim narażanie zdrowia własnego i innych użytkowników budynku.

Wróć do bloga