Skąd biorą się zabrudzenia w przewodach kominowych?

Skąd biorą się zabrudzenia w przewodach kominowych?

Zazwyczaj brak ciągu w kominie spowodowany jest błahymi przyczynami związanymi ze stanem technicznym. Najczęściej są to zbytnie zabrudzenia, które powodują przewężenie utrudniające wydostawanie się spalin przez komin. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc kominiarza, który przeczyści komin i doprowadzi go do sprawności.

Czyszczenie przewodów kominowych

Czyszczenie przewodów kominowych powinno być wykonywane przynajmniej cztery razy w roku. Taki wymóg wskazuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za brak wykonania kontroli przewodów kominowych grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Do czyszczenia przewodów kominowych służy specjalna szczotka kominiarska, której kształt powinien być dopasowany do przewodu. Potrzebna będzie także kilkunastometrowa stalowa linka oraz kula kominiarska, którą przymocowuje się do szczotki.

Ciąg jako przyczyna zabrudzeń przewodów kominowych

Tradycyjny ciąg powstaje w wyniku różnicy gęstości spalin w kominie i powietrza, które znajduje się na zewnątrz danego budynku. Wydobywające się spaliny, ze względu na swoją gęstość, są lżejsze od powietrza, dlatego unoszą się do góry. Zmieniająca się temperatura otoczenia sprawia, że wielkości naturalnego ciągu różnicuje się. Dlatego podczas zimy ciąg ten jest silniejszy, latem zaś słabszy. Czynnikiem decydującym jest także wiatr, który ciąg dodatkowo poprawia lub osłabia.

Zakłócenia mogą też powstawać w wyniku zbyt małego przekroju poprzecznego, im jest on węższy, tym mniejszy jest ciąg. Ponadto powodem może być zły stan techniczny komina, który zwiększa ryzyko osłabienia ciągu. Osadzanie się sadzy skutkuje utrudnionym przedostawaniem się spalin na zewnątrz. Także temperatura komina jest powodem zakłóceń. Specjaliści twierdzą, że ciąg poprawia się już po kilkunastu minutach palenia, co oznacza, że zakłócenia spowodowane były zbyt niską temperaturą komina.

Wróć do bloga