Za słaby ciąg? Poznaj najczęstsze przyczyny

Za słaby ciąg? Poznaj najczęstsze przyczyny

Ciąg kominowy, który popularnie nazywamy cugiem, to po prostu wędrowanie gazów w przewodach kominowych ku górze

Gdy jest on zbyt słaby, pierwszą oznaką jest cofanie się gazów i pyłów do pomieszczenia, co obniża komfort mieszkańców. Może również doprowadzić do niepełnego spalania się wykorzystywanych w urządzeniach grzewczych paliw, co powoduje niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla. Pod wpływem niskiego ciągu urządzenia grzewcze mogą również samoczynnie się wyłączać, co jest mało przyjemne wtedy, gdy za oknem temperatura jest mocno poniżej zera. Aby wyeliminować problem zbyt słabego ciągu, trzeba przede wszystkim namierzyć jego przyczynę.

Niedrożny kanał dymowy

Najczęściej jest efektem zaniedbań i braku czyszczenia komina, co sprawia, że nadmiar sadzy osadza się w świetle przewodów, systematycznie je zwężając aż do całkowitego zatkania. Problemy z drożnością kominów mogą powodować również ptaki, które bardzo chętnie wiją sobie gniazda właśnie w ich światłach.

Niewłaściwa wentylacja

Powoduje nieprawidłowy przepływ powietrza w kominie – zamiast ulatywać ku górze zatrzymuje się ono w pomieszczeniu. Jak sprawdzić, czy brak ciągu jest spowodowany kiepską wentylacją? Wystarczy otworzyć okno. Jeśli dopływ powietrza do pomieszczenia spowoduje, że przepływ gazów w kominie powróci do normy, warto usprawnić właśnie jej mechanizm.

Zbyt krótki komin

Jeżeli komin nie ma wymaganej długości, ciąg może być niewystarczający, aby skutecznie odprowadzać spaliny. Wtedy jedynym rozwiązaniem może być przedłużenie komina. Można również wykorzystać inne sposoby usprawniania pracy paleniska, ale jeśli okażą się nieskuteczne, przedłużenie komina będzie koniecznością.

Źle zlokalizowany komin

Problem pojawia się, gdy komin znajduje się w tej części dachu, która jest narażona na bardzo silne wiatry. Jest to efekt nieprzemyślanego projektu na etapie planowania prac budowlanych. Silny wiatr może zakłócać pracę paleniska i powodować niewystarczające odprowadzanie spalin. W tej sytuacji może się zdarzyć, że jedynym rozwiązaniem będzie przebudowa całego systemu kominowego.

Jeżeli masz problem z ciągiem kominowym, nie szukaj rozwiązań na własną rękę, tylko zaufaj fachowcom. Udrażnianie kominów to propozycja dla właścicieli domów i mieszkań, którym zależy na profesjonalnym rozwiązaniu problemu i usprawnieniu pracy systemu kominowego. Wykwalifikowany kominiarz dokładnie sprawdzi każdy element systemu kominowego, namierzy przyczynę problemu i pomoże w jej wyeliminowaniu. Szukanie powodów braku ciągu na własną rękę może bowiem być zarówno trudno wykonalne, jak i niebezpieczne. Usterki w funkcjonowaniu urządzeń i systemów grzewczych to zadanie dla fachowca.

Wróć do bloga