Trzy oznaki, że przewody kominowe wymagają pilnego czyszczenia

Trzy oznaki, że przewody kominowe wymagają pilnego czyszczenia

Przewody kominowe wraz z upływem czasu mogą się zanieczyszczać. Sadza i inne substancje osadzają się na ściankach komina, zmniejszając światło komina i powodując problemy z odprowadzaniem dymu. Podczas sezonu letniego wiele przewodów kominowych jest nieczynnych, jednak wraz z obniżeniem temperatury rozpoczyna się sezon grzewczy, a co za tym idzie – częsta eksploatacja pieców i kominów. Czysty komin zwiększa efektywność cieplną, a także bezpieczeństwo przebywających w domu czy mieszkaniu osób.

Jakie są trzy główne oznaki tego, że komin wymaga pilnego wyczyszczenia?

Ogrzewanie domu węglem bądź drewnem prowadzi do wytwarzania się smoły i sadzy, które osadzają się na ściankach komina, zmniejszając jego światło. Jeżeli zignorujemy objawy zatykającego się komina, narażamy na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i najbliższych. Dym, który nie może wydostać się na zewnątrz za pomocą komina, zacznie się cofać do domu, co grozi zatruciem. Do tego na ścianach mogą pojawić się zacieki, które odstraszają wyglądem i zapachem. Sadza nagromadzona w kominie może ulec samozapłonowi, co grozi pożarem całego domu.

Najczęściej występującym objawem tego, że komin wymaga czyszczenia jest trudniejsze rozpalanie. Zatkany komin zmniejsza ciąg świeżego powietrza, a co za tym idzie, ogień nie chce się rozpalać, tylko zdusza się przez niedostateczną ilość tlenu. W takiej sytuacji warto zlecić czyszczenie komina wykwalifikowanemu kominiarzowi, który szybko, dokładnie i bezpiecznie udrożni przewód kominowy za pomocą specjalistycznych narzędzi.

Kolejnym alarmującym sygnałem jest dym wracający do kotłowni. Jego wracanie jest objawem zatkanego przewodu kominowego, który koniecznie powinien zostać udrożniony przez specjalistę. Trzecią oznaką, która powinna skłonić nas do natychmiastowego kontaktu z kominiarzem są iskry, wydobywające się z pieca. Ich pojawienie może wiązać się z sadzą która osadza się na przewodzie kominowym. Aby uniknąć pożaru, należy jak najszybciej usunąć zgromadzone na przewodzie kominowym złogi.

Wróć do bloga