Jak zabezpieczyć komin przed zaprószeniem ognia

Jak zabezpieczyć komin przed zaprószeniem ognia

Pożar sadzy w kominie jest zjawiskiem ogromnie niebezpiecznym, które może spowodować pękniecie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Co więcej iskry i płaty palącej się sadzy wylatujące z komina podczas pożaru mogą być przyczyną zajęcia się ogniem sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy nagromadzona w przewodzie kominowym sadza zwęża jego przekrój i zapala się. Takie niebezpieczne wydarzenie może zaistnieć w momencie, kiedy nie zadbamy o czyszczenie przewodów dymowy oraz gdy palimy w piecu śmieciami oraz mokrym drewnem. Powoduje to osadzanie się cząsteczek sadzy w przewodzie

Kominiarz wyczyści

Niestety każdy kocioł węglowy produkuje sadzę. Oczywiście jej ilość i jakość może być bardzo różna, w zależności od sposobu palenia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z regularnego czyszczenia komina. Najlepiej, kiedy robotę tę zleca się fachowcowi. Kominiarz wyczyści przewód kominowy w prawidłowy, skuteczny i bezpieczny sposób. Niektóre zakłady kominiarskie posiadają również kamerę kominową, która pozwala na dotarcie w miejsca trudnodostępne. Możliwość wykonywania zdjęć i kręcenia filmów pomaga dokładnie zdiagnozować szczegóły usterek, które mogą być przyczyną złego funkcjonowania przewodu kominowego.

Fachowy kominiarz na naszym fachu

W przypadku problemu z instalacją kominową najlepiej skorzystać z usług fachowego kominiarza. Warto pamiętać, że to on czuwa nad prawidłową budową i stanem technicznym całej instalacji grzewczej o kominowej. Wybierając jego usługi, warto przede wszystkim zweryfikować uprawnienia – fachowiec powinien posiadać uprawnienia zawodowe nadane przez lokalną izbę rzemieślniczą. Trzeba pamiętać, ze okresowe czyszczenie komina może wykonać czeladnik, ale do zrobienia przeglądów konieczne są uprawnienia mistrza kominiarskiego. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z usług jednego kominiarza. Dzięki temu fachowiec doskonale pozna komin, dzięki czemu będzie mógł wcześnie wykryć pierwsze objawy nadchodzących usterek.

Wróć do bloga